How Your Town Voted

September 16, 2016

 

 

Pelham

 

Democratic

 

For Governor – Vote for 1

Ian Freeman                            12

Steve Marchand                       74

Colin Van Ostern                     157**

Mark Connolly                         82

Derek Dextraze                       7

For United States Senator

Maggie Hassan                        309**

For Representative in Congress

Ann McLane Kuster                  307**

For Executive Councilor – Vote for 1

Beth Roth                               220**

Joshua Bourdon                        84

For State Senator                    

Richard J. O’Shaughnessy         292**

For State Representatives – Vote for no more than 11

George Hallisey                      204**

Grace Kennedy                        239**

Harold Lynde                          271**

Kate Messner                          228**

Paul M. Moriarty                      205**

Stuart Schneiderman                 185**

  1. Alejandro Urritia 200**

Barbara A. Blue                       224**

Ralph E. Fairbanks                   202**

For Sheriff

Bill Barry                                286**

For County Attorney

Garth Corriveau                       287**

For County Treasurer

Jon Hopwood                           288**

For Register of Deeds

Louise A. Wright                      289**

For Register of Probate

William Bryk                           287**

For County Commissioner

Paul G. Bergeron                     294**

 

Republican

 

For Governor – Vote for 1

Chris Sununu                           243

Frank Edelblut                         350**

Jeanie Forrester                       101

Ted Gatsas                              154

Jonathan Lavoie                       11

For United States Senator – Vote for 1

Kelly Ayotte                            618**

Gerard Beloin                          18

Stanley Michael Emanuel          9

Jim Rubens                              198

Tom Alciere                            17

For Representative in Congress – Vote for 1

Jim Lawrence                          331**

Andy Martin                            37

Jay Mercer                              35

Casey Newell                          25

Eric P. Estevez                        223

Jack B. Flanagan                     72

Walter W. Kelly                      35

For Executive Councilor – Vote for 1

Russell Prescott                       345**

Kevin Coyle                            274

For State Senator

Chuck Morse                           631**

For State Representatives – Vote not more than 11

David E. Cate, Jr.                     249

Lars T. Christiansen                  288

Caleb Q. Dyer                         373**

Kevin W. Ganick                     187

Robert Haefner                        221

Steve Hellwig                         354**

Shawn N. Jasper                      274

Ted Luszey                             178

Lynne Ober                             522**

Russell Ober                           487**

Andrew Prout                           356**

Andy Renzullo                         378**

Kim Rice                                462**

Eric Schlein                            301**

Gregory G. Smith                     416**

Jared Stevens                          303**

Jordan G. Ulery                       443**

For Sheriff

James A. Hardy                        607**

For County Attorney – Vote for 1

Dennis Hogan                         406**

Shawn Sweeney                       222

For County Treasurer

David G. Fredette                    581**

For Register of Deeds – Vote for 1

Pamela D. Coughlin                 362**

Mary Ann Crowell                    248

For Register of Probate

  1. J. Perry 582**

For County Commissioner

Sandra L. Ziehm                      582**

For Delegates to the State Convention – Vote for no more than 4

Jorg Dreusicke                         523**

Madeline Dreusicke                 541**

John Spottswood                      527**

Laura A. Spottswood                 527**

 

Windham

 

Democratic

 

For Governor – Vote for 1

Ian Freeman                            8

Steve Marchand                       108

Colin Van Ostern                     176**

Mark Connolly                         95

Derek 4Dextraze                     4

For United States Senator

Maggie Hassan                        386**

For Representative in Congress

Ann McLane Kuster                  382**

For Executive Councilor – Vote for 1

Beth Roth                               253**

Joshua Bourdon                        114

For State Senator

Kristi L. St. Laurent                  384**

For State Representatives – Vote for no more than 4

Henri Azibert                          289**

Vincent Rosa                           316**

For Sheriff

No Candidates Filed – Write Ins 28

For County Attorney

Norman J. Patenaude                337**

For County Treasurer

David E. Ahearn                      343**

For Register of Deeds

Damon T. Thomas                    339**

For Register of Probate

Bob Davidson                          339**

 

Republican

 

For Governor – Vote for 1

Frank Edelblut                         335

Jeanie Forrester                       162

Ted Gatsas                              180

Jonathan Lavoie                       7

Chris Sununu                           440**

For United States Senator – Vote for 1

Tom Alciere                            19

Kelly Ayotte                            916**

Gerard Beloin                          11

Stanley Michael Emanuel          4

Jim Rubens                              153

For Representative in Congress – Vote for 1

Jay Mercer                              49

Casey Newell                          49

Eric P. Estevez                        106

Jack B. Flanagan                     206

Walter W. Kelly                      84

Jim Lawrence                          348**

Andy Martin                            35

For Executive Councilor – Vote for 1

Russell Prescott                       435**

Kevin Coyle                            380

For State Senator

Regina Birdsell                        802**

For State Representatives – Vote not more than 4

David Bates                            733**

Mary E. Griffin                        831**

Walter Kolodziej                     722**

Charles E. McMahon                731**

For Sheriff – Vote for 1

David J. Lovejoy                      325

Bill Baldwin                            153

Michael G. Hureau                  370**

For County Attorney – Vote for 1

Jason B. Grosky                       428

Patricia Conway                      515**

For County Treasurer

Edward Buck                           775**

For Register of Deeds – Vote for 1

Cathy Stacey                           807**

For Register of Probate

Donna Sytek                           788**

For Delegates to the State Convention – Vote for no more than 4

Jennifer Robidoux                    370**

Pamela Skinner                        578**

Julius F. Soti                           184

Bruce R. Breton                       612**

Michelle Levell                       342

Theodore Maravelias                354

Eileen Mashimo                       448**