2014 Hudson Primary Results

September 9, 2014
Town of Hudson – Democratic

Governor – Vote for 1

Clecia Terrio                                           18

Ian Freeman                                             33

Maggie Hassan                                          427

U.S. Senator – Vote for 1

Jeanne Shaheen                                       462

Representative in Congress- Vote for 1

Ann McLane Kuster                                  435

Executive Councilor – Vote for 1

Diane Sheehan                                          321

Jennifer Daler                                         138

State Senator- Vote for 1

Kate Messner                                           437

State Representatives- Vote for 11

Harold Lynde                                           327

Donna Marie Marceau                              356

Jeremy Muller                                         313

Kevin P. Riley                                           334

Jean S. Serino                                          342

Alejandro Urrutia                                   313

Grace Kennedy                                        368

Sheriff- Vote for 1

Bill Barry                                                394

County Attorney – Vote for 1

Patricia M. LaFrance                               439

County Treasurer – Vote for 1

Theodore Groh                                         424

Register of Deeds – Vote for 1

Louise Wright                                           434

Register of Probate – Vote for 1

Elizabeth Kulig                                        429

County Commissioner – Vote for 1

Teresa Moler                                           434

 

Town of Hudson – Republican

Governor- Vote for 1

Daniel J. Greene                                      95

Walt Haverstein                                      1112

Andrew Hemingway                                  675

Jonathan Smolin                                       37

U.S. Senator- Vote for 1

Gerard Beloin                                          16

Scott P. Brown                                         1097

Robert D’Arcy                                         7

Miro Dziedzic                                            5

Mark W. Farnham                                     8

Bob Heghmann                                          22

Walter W. Kelly                                      21

Andy Martin                                              17

Jim Rubens                                                331

Bob Smith                                                  435

Representative in Congress- Vote for 1

Marilinda Garcia                                      837

Gary Lambert                                           488

Jim Lawrence                                           554

Mike Little                                                49

Executive Councilor – Vote for 1

Steve Hattamer                                        531

Dave Wheeler                                          1051

State Senator- Vote for 1

Sharon M. Carson                                     1359

State Representatives – Vote for 11

Charlene F. Takesian                              619

Jordan G. Ulery                                       989

Randy Brownrigg                                     704

Lars T. Christiansen                                1010

Eric P. Estevez                                         637

Nicholas Febonio                                     493

Robert H. Haefner                                   1004

Christopher Hussey                                 616

Shawn N. Jasper                                       965

Lynne Ober                                               1064

Russell T. Ober III                                   996

Kimberly Rice                                          894

Eric Schleien                                           777

Gregory Smith                                          744

Jared Stevens                                          693

Sherriff – Vote for 1

James A. Hardy                                         1360

County Attorney – Vote for 1

Dennis Hogan                                            1318

County Treasurer – Vote for 1

Sean W. Thomas                                        325

Lynda Bennett                                         477

David G. Fredette                                    633

Register of Deeds – Vote for 1

Mary Ann Crowell                                   409

Howard D. Coffman                                  323

Pamela D. Coughlin                                  692

Register of Probate – Vote for 1

Joseph Kelly Levassuer                          1332

County Commissioner – Vote for 1

Sandra Ziehm                                            1314